top of page

Yurtdışında Lise Eğitimi

Almanya'da Lise Eğitimi

Çocuğunun lise eğitimini yurt dışında almasını isteyen velilere talepleri doğrultusunda uzman ve tecrübeli kadromuzla doğru, uygun, güvenli ve kaliteli bir eğitim hayatı için danışmanlık yapıyor, yurt dışı lise hayallerinin gerçekleşmesi için destek veriyoruz.

 

Çocuğunuzun lise eğitimini yurt dışında alması, dilini, ufkunu ve vizyonunu geliştirdiği gibi sosyalleşmesini de sağlayacaktır. Bunun yanında farklı bir kültürü ve yaşam tarzını tanıyarak, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir.

Bugün, başarılı iş adamları/kadınları ve profesyonellerin önemli bir kısmı, lise ve üniversite eğitimini yurt dışında tamamlamış ve bir kaç yabancı dili ana dil düzeyinde konuşan kişilerdir. Yurt dışında eğitim almak, yabancı kültürleri tanımayı da beraberinde getirir. Bu beceri, olaylara geniş bir açıyla bakıp daha hızlı ve verimli değerlendirme yetisi kazandırır. Kişi, kendi ayaklarının üzerinde durmayı, farklı inanç ve görüşlere saygılı olmayı öğrenir. Farklı kültür, inanç ve düşünce tarzına sahip, yeni arkadaşlıklar kurar. Hayata daha geniş bir perspektiften bakmayı öğrenirler.

İngilizce’yi ana dil düzeyinde konuşurlarken, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca gibi 2. hatta 3. bir dili de iyi düzeyde konuşurlar.  İş dünyasında hızla yükselip genç yaşta üst düzey yönetici olurlar. Ayrıca kendine güven duygusuyla hareket ettikleri için, bir çok girişimlerinde başarılı olurlar.

Sizde çocuğunuzun lise eğitimini yurt dışında almasını ve avantajlardan faydalanmasını istiyor ve yurt dışındaki en iyi liselerden birinde okumasını istiyorsanız, ilgi duyduğunuz ülke ve lise ile ilgili taleplerinizi başvuru formunu doldurarak bize iletiniz.

Yurtdışı Lise
Yurtdışı Lise

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NDE LİSE EĞİTİMİ

ABD'de Lise Eğitimi

Amerika'da Lise Okumanın Avantajları

İlköğretimden başarı ile mezun olmuş her öğrenci Amerika’da lise okuyabilir. Lise eğitimleri öğrencilerine öncelikli olarak İngilizceyi iyi seviyede öğretmeyi amaçlamaktadır. TOEFL IBT İngilizce seviye belirleme sınavında 60 ve üzeri alan öğrenciler hazırlık sınıfını okumadan hemen Lise 1. sınıfa başlayabilirler. İngilizcesi yetersiz olanlar öğrenciler ise kendi seviyelerine göre İngilizce hazırlık sınıflarına yerleştirilirler. Henüz çok yeni İngilizce eğitimine başlayan bir öğrenci ise yılın sonunda ileri seviyede İngilizce öğrenmiş olur. Bununla birlikte lise eğitimi boyunca öğrencilerin İngilizce seviyesi gelişimini sürdürmeye devam eder. Liselerde tam gün eğitim yapıldığı için İngilizce hazırlık sınıfı ile lise 1. sınıf bir yıl içinde tamamlanır. Böylece lise eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 4 yılda bitmiş olur. Öğrencinin lise eğitimini tamamlamadan Türkiye'ye dönmesi halinde Lisesinden alacağı transkript ile Türkiye’ de eğitimine kaldığı yerden devam edebilir. Çünkü Amerika'da liselerin genellikle Türkiye'de denklikleri vardır. Ayrıca Amerika'daki bir liseden mezun öğrenci zaten tüm dünya üniversitelerine kolaylıkla giriş hakkı elde eder.

Özel Liseler

Amerika’da özel liseler DMD – PHP (private high school programı) olarak adlandırılmaktadır.

 • 14 – 20 yaş aralığındaki öğrenciler lise eğitimi alabilmektedir.

 • F1 vize tipi ile başvurular yapılmaktadır.

 • Öğrencilerimiz özel liselerde, istediği lokasyonu ve okulu seçebilmektedir.

 • Öğrencilerin ELTIS testi ile İngilizce seviyeleri ve İngilizce ders anlama yetenekleri test edilmektedir.

 • Öğrenciler, bir akademik yılda ortalama 8 ya da 9 ders almaktadır.

 • Başvuru esnasında öğrencilerin transkript ve motivasyon mektubu okulla paylaşılmaktadır.

 • Öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesi gideceği okulun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

 • Özellikle 10. Sınıf ve sonrası eğitimine Amerika’da devam edecek öğrencilerin not ortalaması minimum 100 üzerinden en az 75 olması beklenmektedir.

 • Vizeden önce okulun I-20 göndermesi için, öğrencinin tüm okul ödemesini vizeye girmeden önce yapması gerekmektedir.

 • 4 yılın tamamını Amerika’da okuyan bir öğrenci, üniversite eğitimi için Türkiye’ye dönmek isterse sınavsız üniversiteye geçiş hakkına sahiptir.

 • Aile yanı konaklama ve kampüs için yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.

 • Başlangıç tarihleri Eylül ve Ocak ayıdır. Eylül başlangıcı için en geç Mayıs, Ocak başlangıcı için en geç Ekim ayında başvuru yapılmalıdır.

  Özel Liselerin Yıllık Ortalama Maliyetleri
  Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
  Toplam 24.000 USD  –  60.000 USD arasında değişmektedir.

 

 

Devlet Liseleri

14 – 18 yaş arasında F1 vize ile başvurulan en az 6 ay en fazla 1 yıl eğitim alma izni bulunan lise programıdır.

 • Amerika’da devlet liselerinde uluslar arası öğrenciler en fazla 1 yıl eğitim alabilmektedir. Daha sonra liseye devam etmek isteyen öğrenci ancak özel liselere geçiş yapabilmektedir.

 • Öğrenciler son sınıfta Amerika’ya transfer olmak istediklerinde, son sınıfta transfer kabul eden lise sayısı çok azdır ve bunun için spesifik bir liste bulunmaktadır.

 • Tüm devlet liselerinde ESL desteği (İngilizce dil desteği) bulunmaktadır.

 • İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler, dil desteğini de okuldan alabilmektedir.

 • Başvuru aşamasında: Öğrencilerimize İngilizce seviyesini belirlemek için ELTIS test uygulanmaktadır. Test Reading ve Listening alanında 2 ayrı parttan oluşmaktadır. Taban puan 205 – Tavan puan ise 220’dir. Öğrenci ELTIS test sonucuna göre bir liseye yerleştirilmektedir. Ayrıca öğrencinin transkripti ve motivasyon mektubu da başvuruda ihtiyacımız olan belgelerdir.

 • Devlet liselerinde yalnızca aile yanı konaklama opsiyonu mevcuttur.

 • Öğrenci okul seçme hakkına ne yazık ki sahip değildir. Eyalet, şehir ve bölge seçebilir.

 • Eylül ve Ocak ayı 2 başlangıcı bulunmaktadır.  Eylül başlangıç için en geç Mayıs ayında, Ocak ayı için ise en geç Ekim ayında başvuru yapılması gerekmektedir.


Devlet Liselerinin Yıllık Ortalama Maliyetleri

Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
22.000 USD  –  44.000 USD arasında değişmektedir.

Yurtdışı Lise
Yurtdışı Lise

İNGİLTERE'DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Sistemi

GSCE Programı

GCSE programının Türkiye karşılığı 9. ve 10. Sınıf olarak düşülmelidir. Yaş aralığı 14 – 16 yaş aralığı arasındadır. Türkiye’de 8. Sınıfı bitirmiş öğrencilerimiz 9. ve 10. Sınıfları GCSE olarak alırlar, 16 – 18 yaş aralığı öğrenciler ise 2 yıl  A – level programına katılırlar.

GCSE Eğitim sistemi

8. Sınıfı bitirmiş, 14 – 16 yaş aralığında olan lise öğrencilerinin 2 yıl almak zorunda oldukları akademik yıldır. 1 Akademik yıl içerisinde öğrenciler ortalama, 12 ders almaktadır. Zorunlu olarak aldıkları kor dersler Matematik, Fizik, Kimya, İngilizce ve Biyoloji dersleridir. Bunların dışındaki dersler, öğrencilerin Üniversite’de eğitim almayı planladıkları bölümle ilgili seçmeli alabilecekleri derslerden oluşmaktadır.

GCSE programı öğrenciyi seçmeli derslerle daha özgür bırakan, hedefledikleri kariyer planına uygun seçim yapmalarını sağlayan bir lise programıdır. Öğrenciler 2 akademik GCSE yılında toplamda 9 sınava girerler. Sınav başarılarına göre liseden mezun olup, A-Level programına devam ederler. İngiltere’de Üniversite yerleştirmesinde öğrencilerin hem GCSE sınavlarında ki başarısı hem de A-Level programlarında ki başarısı dikkate alınmaktadır.

9. Sınıf GCSE programına başlayacak bir öğrencide istenen başvuru şartları arasında minimum IELTS 4.5 şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra orta okul transcripti ve ortalaması başvuru esnasında önemli rol oynamaktadır. İngiltere’de yatılı (boarding school) okulların yanı sıra, yalnızca aile yani konaklama opsiyonu sunan, bir okul binasından oluşan konsepte eğitim veren kolejlerde mevcuttur.

Öğrenci Yaşamı

İngiltere’de bir çok yatılı ve yatılı olmayan lise mevcuttur. Yatılı okulların bir çoğu 1600’lü yıllardan itibaren eğitime devam eden son derece tarihi kampüslerden oluşmaktadır. Kampüslerin tarihi olmasının yanı sıra sahip oldukları teknolojik donanım üst seviyededir. Aynı zamanda bir çok spor faaliyetinin yapılabileceği uygun faaliyet alanları mevcuttur.

Yatılı okullarda öğrencilerin 3 öğün yemekleri okul tarafından sağlanmaktadır. Öğrencilerin yemek yerken sosyalleşebilecekleri ortak yemek alanları mevcuttur. Kampüs ortamının bulunmadığı okullar, yoğunlukta aile yanı konaklama opsiyonu sunmaktadır. Özellikle Londra dışındaki daha küçük şehirlerde konaklama ile okul arasındaki mesafeler yürüme mesafesinde olmakla beraber oldukça güvenli bölgelerdir.

Ortalama Maliyetler
1 Akademik GCSE yılı + Konaklama + 3 öğün yemek + Ders materyalleri
20.000 GBP  – 40.000 GBP arasında değişmektedir.

A – Level programı

A – Level programının Türkiye eğitim sisteminde net bir karşılığı bulunmamaktadır. Lise programı sonrası Üniversite öncesi 2 yıl alınan eğitim yılıdır. 16 -18 yaş aralığında 11. sınıfa geçmiş öğrenciler katılabilmektedir. 2 yıl GCSE programını tamamlayan öğrenciler 2 yıl  A-Level programına devam etmektedirler. İlk yıl AS yılı 2. Yıl ise A2 yılı olarak adlandırılmaktadır.

A – Level Eğitim sistemi

A – Level programı GCSE programı sonrası 2 yıl devam etmektedir. İlk yıl As yılı, 2. Yıl ise A2 yılı olarak 2’ye ayrılmaktadır. A – Level, ilk yılında öğrenciler 4 ders, 2. Yılında ise 3 ders almaktadırlar. Öğrenciler Üniversite’de eğitim almak istedikleri bölüme göre; A – Level dersleri seçerler. Bunlardan bazıları, Art & Design, İşletme, Matematik, Mühendislik, Hukuk ve Tıp vb. A- Level puanlamalarına göre öğrenciler Üniversiteye yerleşmektedirler.

Yüksek ortalamalı üniversitelerin çoğu Oxford, Cambridge ve Imperial Üniversiteleri gibi lisans kabullerinde A-Level eğitimi ve yüksek sınav skorları aramaktadır. A- Level programları yatılı okullarda verildiği gibi yalnızca kurs binası konsepti ile düzenlenmiş okullarda da verilmektedir. Çoğu A- Level programında üniforma zorunlu değildir. Aile yanı konaklama ve Yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.

Ortalama Maliyetler

A – Level programı yıllık maliyetleri 20.000 GBP ile 40.000 GBP arasında değişmektedir.
Fiyata 1 Akademik yıl eğitim, Konaklama, 3 öğün yemek ve eğitim materyalleri dahildir.

İSPANYA'DA LİSE EĞİTİMİ

İspanya'da Lise Eğitimi

İspanya’da Lise Sistemi

 • İspanya’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir.

 • Öğrenciler 14 yaşında liseye başlayıp, 18 yaşında da mezun olmaktadır.

 • Lisenin ilk iki yılı E.S.O olarak adlandırılmaktadır. İkinci yılı ise; Bachillerato olarak adlandırılır.

 • Uluslararası öğrenciler genel olarak E.S.O yılından başlamaktadır ve minimum 1 yıl İspanyolca eğitimialmış olması istenmektedir.

 • Öğrenciler lisenin 2 yılında sözel ya da teknik bölüm adı altın da iki bölümden birini seçerek ilerlemektedir. Bazı öğrenciler ise yabancı dil bölümünü seçerek de ilerleyebilmektedir. En yoğun tercih edilen dil Fransızcadır.

İSVİÇRE'DE LİSE EĞİTİMİ

İsviçre'de Lise Eğitimi

İsviçre’de Lise Sistemi

 • İsviçre’de lise eğitimi 4 yıl sürmektedir.

 • Okulların hemen hepsi yatılı okullardır ve öğrenciler ilkokul düzeyinden itibaren yatılı okula devam edebilmektedir.

 • İsviçre’de ki liseler genel olarak IB, AP ve IGCSE diplomaları vermektedir. Bu diplomalar dünyada hemen her üniversite tarafından kabul gören lise diplomaları olmakla beraber, öğrenciler AP ve IB diplomaları ile üniversitelerde ders saydırabilecekleri gibi sınıf atlama şansına da sahip olurlar.

 • İsviçre’de öğrenciler 3 dili akıcı bir şekilde konuşarak mezun olma şansına da sahiptirler. Almanca, Fransız ve İtalyanca devletin aynı zamanda 3 resmi dilidir.

 • Özel okulların çoğu Amerikan eğitim sistemi ile eğitim vermektedir. Bu sebepten çoğu lisenin eğitim dili İngilizcedir.

KANADA'DA LİSE EĞİTİMİ

Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada’da Lise Sistemi

Özel Liseler

 • Öğrenci özel liselerde, istediği lokasyonu ve okulu seçebilmektedir..

 • Hemen hemen her özel lisenin ESL desteği bulunmaktadır.

 • Öğrenciler, 1 akademik yılda ortalama 8 ya da 9 ders almaktadır.

 • Başvuru esnasında transcript, motivasyon mektubu okulla paylaşılmaktadır. Öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesi gideceği okulun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

 • Özellikle 10. Sınıf ve sonrası eğitimine Kanada’da devam edecek öğrencilerin not ortalaması minimum 100/75 olması beklenmektedir.

 • Vizeden önce okulun vize evraklarını göndermesi için, öğrencinin tüm okul ödemesini vizeye girmeden önce yapması gerekmektedir.

 • 4 yılın tamamını Kanada’da okuyan bir öğrenci, üniversite eğitimi için Türkiye’ye dönmek isterse sınavsız üniversiteye geçiş hakkına sahiptir.

 • Aile yanı konaklama ve kampüs için yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.

 • Başlangıç tarihleri Eylül ve Ocak ayıdır. Eylül başlangıcı için en geç Mayıs, Ocak başlangıcı için en geç Ekim ayında başvuru yapılmalıdır.

 

Ortalama Maliyetler
Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
21.000 CAD  –  37.500 CAD arasında değişmektedir.

Devlet Liseleri

Her alanda standartları ile bilinen Kanada,  eğitim alanında da ‘’standartlar ülkesi’’ benzetmesini tam anlamıyla hakkını vermektedir. Kanada devlet liseleri bazında yaklaşık 209 liseye direk yerleştirme yapılabilmektedir. Kanada’nın birçok eyaletinde ve bir çok bölgesinde farklı özelliklerde ve kapasitelerde liseler mevcuttur. Öğrencilerimizin ilgi alanlarına, başarılarına ve üniversitede seçmek istedikleri bölüme göre uygun liseler seçilip öğrencilerimiz ile eşleştirilmektedir. Lise seçimi yaparken dikkat edilen en önemli hususlar; öğrencilerimizin başarı ortalaması, eyalet ve şehir tercihleri, spor aktiviteleri ve ders seçimleridir.

Eğitim sistemi:

 • 8 sınıfı bitirmiş, 14 – 19 yaş arasında ki her öğrenci 9. Sınıf itibari ile Kanada’da lise eğitimine başlayabilmektedir.

 • Öğrenciler lisede her hangi bir sınıfta Kanada’ya transfer olabilmektedir. Örn; öğrenci 11. ve 12. sınıfı Kanada’da okuyabilmektedir.

 • Son sınıfta yani 12. Sınıfta liseyi bitirmek üzere Kanada’da lise eğitimi alan bir öğrenci tüm kredilerini 1 yılda verememesi durumunda süre 1 sömestr kadar daha uzayabilmektedir. Yani 1 akademik yıl içerisinde öğrenci mezuniyetini alamayabilir.

 • Tüm devlet okullarının ESL desteği bulunmaktadır (İngilizce Dil desteği). Öğrencinin İngilizce seviyesini belirlemek için herhangi bir zorunlu sınava girmesi gerekmemektedir. Ancak elbette ki 11 ve 12. Sınıflarda öğrencilerin İngilizce seviyesinin minimum orta düzey olması istenmektedir. Aksi durum öğrencinin de derslerdeki başarısı olumsuz etkileyecektir.

 • Sınıfta lise eğitimine başlayan, dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler İngilizce desteği ile beraber basit akademik dersleri de almaya başlamaktadır. Öğrenci örn; 9. Sınıfı Kanada’da okuyup, 10. Sınıfta Türkiye’ye dönmek istediğinde Kanada transcriptine sahip olacağı için Türkiye’de direk 10. Sınıftan devam edebilmektedir.

 • Kanada’da Üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için minimum 2 yıl liseye Kanada’da devam etmesi tavsiye edilmektedir.

 • Öğrenciler gitmek istedikleri Eyaleti, şehri hatta okulu bile seçebilmektedir.

 • Tüm konaklamalar aile yanı konaklamadır ve öğrenci istediği özelliklere göre aileyi seçme hatta vizeden önce değiştirme hakkına dahi sahiptir.

 • Okulların Eylül ve Ocak ayları içinde 2 başlangıç tarihleri bulunmaktadır.

 • Özellikle 9. Ya da 10. Sınıfta Kanada’da lise eğitimi alan öğrencilerin daha küçük şehirlerde eğitim alması tavsiye edilmektedir. 200.000 – 500.000 nüfuslu şehirlerde yaşam ve sosyal hayat lise öğrencilerinin adapte olması için daha kolay ve güvenlidir.

 • 12. Sınıf eğitimi alan öğrenciler için Toronto ve Vancouver seçeneği daha uygun olacaktır. Her iki şehirde Kanada’nın en hareketli ve kozmopolit şehirleri olduğundan, özellikle aile yanı konaklama ile okul arasındaki mesafelerin daha uzun olması, daha büyük yaş aralığında olan öğrencilerin seçimi için daha doğru tercihtir denilebilir.

 • Her bir öğrencinin konsolosluk kuralları gereği yasal bir vasisi bulunmaktadır. Bu vasiler okul yöneticileri ya da öğrencinin yanında konakladığı ailesi olmaktadır. Öğrencinin Kanada’da ki tüm sorumluluğu vasilere verilmektedir.

 

Ortalama Maliyetler
Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
21.000  ile  –  35.000 Kanada Doları arasında değişmektedir.

Değişken Faktörler
Eyaletten eyalete, şehirden şehre değişiklik göstermektedir.

Fiyata Dahil Olanlar
1 akademik yıl eğitim, 1 akademik yıl aile yanı konaklama, sigorta, havaalanı transferleri.

Konaklama

Kanada'da 18 yaş altı öğrencilere yurt konaklama verilemez. Tüm konaklamalar aile yanı konaklamadır ve öğrenci istediği özelliklere göre aileyi seçme hatta vizeden önce değiştirme hakkına dahi sahiptir. Ailer okullar tarafından değil devlet tarafından seçilmiş seçkin ailelerdir.

Kanadada Lise Eğitimi
Kanadada Lise Eğitimi
bottom of page