top of page

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitiminden sonra belirli bir alanda uzmanlaşmak için yapılan eğitimin adına yüksek lisans veya mastır adı verilmektedir. Yüksek lisans süreleri İngiltere'de ve birçok Avrupa ülkesinde bir yıl iken Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde iki yıldır.

 

Yurtdışı yüksek lisans (master) başvuru yapmak için öncelikle yeterli İngilizce bilgisi ve deneyimine sahip olmanız veya gitmek istediğiniz ülkenin ana dilini iyi derecede biliyor olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans başvurularında genel itibariyle şu belgeler istenir;

  • İngilizce CV (Mümkünse Europass formatında)

  • İngilizce yeterliğinizi gösteren uluslararası dil sınavı (IELTS veya TOEFL) sonuç belgesi (İstenen minimum puanlar üniversiteden üniversiteye değişmektedir)

  • Not dökümü (transkript)

  • Diploma veya mezun olmuştur yazısı

  • 2 adet akademik referans mektubu (Dersini aldığınız üniversite hocalarınızdan)

  • Niyet mektubu (SOP-Statement of Purpose)

  • Ön kayıt ücreti (üniversiteden üniversiteye değişmektedir.)

 

Başvuru Tarihleri

Üniversitelerin son başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir. Ancak genel itibariyle başlangıç tarihinden en az 6 ay önce başvurmakta fayda vardır. Kontenjan durumu, konaklama organizasyonu, farklı okul tercihleri, okul kabul belgelerinizin gelmesi ve vize işlemleri açısından bu süre çok önemlidir.

 

Dil Belgesi

Türkiye’deki üniversitelerin çoğunun eğitim dili Türkçe olduğundan ve ana dil olarak Türkçe konuşulduğu için yurtdışındaki İngilizce eğitim veren okullar öğrencilerden resmi sınav skorları istemektedirler. Genel itibariyle İngiltere için IELTS, ABD, Kanada, Avustralya ve diğer ülkeler için ise TOEFL kabul edilir. Ancak birçok üniversite hem IELTS hem de TOEFL sınavlarını kabul etmektedir. Minimumda doğrudan yerleştirmeler için IELTS 6.5, TOEFL için ise 85 ve üzeri istenecektir.

 

Niyet Mektubu (SOP-Statement of Purpose)

Yüksek lisans başvurularında öğrenci kabulünde en etkili kriterlerden bir niyet mektubudur. Kurul Sizi bu mektuba göre değerlendirecek, kim olduğunuzu, neler yaptığınızı, neler yapmayı planladığınızı, niçin yüksek lisans yapmak istediğinizi, hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinizi mutlaka bu mektupta görmek isteyecektir. Bu mektubun iyi ve akademik bir İngilizce ile yazılmış olması ve hedeflerinizi ve neden bu okulda eğitim almak istediğinizi oldukça açık ve net biçimde anlatması gerekmektedir. Bu nedenle niyet mektubu yazılırken mutlaka bir danışmandan yardım alınmalıdır.

 

 

​​Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilere talepleri doğrultusunda uzman ve tecrübeli kadromuzla doğru, uygun, güvenli ve kaliteli bir eğitim hayatı için bilgilendirmeler yapıyor, yurt dışı üniversite hayallerinin gerçekleşmesi için destek veriyoruz.

Sizde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminizi yurt dışında almak ve hayalleinizi yurt dışındaki en iyi üniversitelerden birinde devam etmek istiyorsanız, ilgi duyduğunuz ülke, üniversite ve bölümlerle ilgili web sayfalarını inceleyiniz ve taleplerinizi başvuru formunu doldurarak bize iletiniz.

üniversite Binası
Üniversite kampüsü
Yurtdışı Master Yüksek Lisans

Doktora Eğitimi

Yurt dışında doktora (Ph.D) eğitimi almak isteyen öğrencilere gelişmiş ülkelerin kaliteli üniversitelerinden farklı seçenler sunuyoruz.

bottom of page