Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya’da Eğitim – Rusya Üniversiteleri

Dünyanın artık geleceğe dayalı insanların en çok güvenini sağlayan bir ülke haline gelen Rusya son yıllarda gösterdiği ekonomik ve kültürel gelişimiyle Avrupa’nın ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde eğitim alan öğrenciler tarafından Rusya’da eğitim almak bir numaralı tercih haline gelmiştir.

 

Rusya’da Eğitim

Rusya’da eğitim almayı tercih eden öğrencilerin sayısından çok ciddi bir artış görülmektedir. Rusya’da eğitimin bu şekilde artmasının nedeni hem fiyatlarının uygun olması hem de eğitim kalitesinin yüksek olmasıdır. Rusya’dan alınan diplomanın Avrupa ve Asya’nın birçok ülkeleri tarafından tanınması Rusya’da eğitim tercihini arttıran en önemli etkenlerin başında geliyor.

 

Rusya Üniversiteleri eğitim yılı başlangıç tarihi eylül ayının ilk haftasıdır. Genel olarak Rusya’da eğitim alan öğrenciler eylül ayının başından haziran ayının sonuna kadar toplamda 10 ay eğitim görürler. Fakat bu süre bazı üniversitelerin kendine özgü yönetmeliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Lisans süresi genel bölümler kapsamında 4 yıl olmakla birlikte, yüksek lisans bölümleri 2 yıldır.  Rusya üniversiteleri Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın diğer 4 kıtasında bulunan birçok ülkelerce tanınmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da alacağınız diploma Türkiye başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir.

 

Rusya’da eğitim dili Rusça’dır. Rusya üniversitelerinde İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ancak üniversite sonrası Rusya’da çalışmak ve hayatınıza devam etmek istiyorsanız en iyisi Rusya üniversitelerinde Rusça eğitim almaktır. Rusya’da üniversite eğitimi eylül ayının ilk haftasında başlamaktadır. Önemli olan nokta Yabancı öğrencilerin Rusya üniversitelerinin açmış olduğu sınırlı sayıda kontenjanı ve davetiye çıkış süresi olan 25 iş gününü göz önünde bulundurarak ön başvurularını Nisan ayı itibariyle yapmaları tarafımızca tavsiye edilmektedir. Rusya’da bir dersin süresi 90 dakikadır. Bu sebeple yıllık aldığınız ders sayısı ne kadar az görünse de Rusya’da alınacak eğitimin saati bir o kadar fazladır.

 

Niçin Rusya’da Eğitim?

Rusya’da üniversite okumanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; kaliteli üniversite eğitimi, uygun fiyat ve mezuniyet sonrasında iş bulma potansiyelidir. Özellikle inşaat alanında ve mühendislik alanlarında Rusya’da çok fazla Rusça bilen işgücü açığı bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye’de YKS’ye girmeden kaliteli bir üniversiteye girmek ve aynı maliyetle okumak mümkündür. Mali boyutun yanında Dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olan Rusya Federasyonu her geçen yıl insanların gözünde güvenoyunu arttırmaktadır. Dolayısıyla Rusça dili ve potansiyeline son yıllarda daha da çok farkına varan veliler ve öğrenciler bu nedenle Rusya üniversitelerine sıcak bakmaktadırlar.

Her öğrencinin en büyük hayali hiç kuşkusuz gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmaktır. Bu nedenle özellikle yükseköğrenim görürken okuyacağınız bölüm ve alacağınız eğitim oldukça önemlidir. Bu bakımdan Rusya üniversitelerinin dünya çapında bir eğitim verdiğini söylemek mümkün. Hatta şu an için dünyada hiçbir ülkede Rusya Federasyonu’nda bulunan bir üniversitedeki kadar uluslararası diploma denkliği anlaşmasına sahip olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Fen Bilimleri ve Mühendislik denilince akla ilk gelen üniversitelerin başında olan Rusya üniversiteleri, uzman matematikçi, fizikçi, kimyacı, jeolog ve doktor öğretim üyeleri kadrolarıyla dünya içerisindeki lider eğitim kurumları arasında gösterilmektedir.

Rusya’da bulunan üniversitelerden mezun olup yurt dışında görev yapan öğretim elemanları sayesinde üniversitelerin çok güçlü referansları ve ilişkileri mevcuttur. Dünya üzerindeki hemen hemen her üniversiteyle öğrenci değişim programları uygulamaktadırlar. Bu ilişkiler sayesinde bu üniversiteden mezun olan herhangi bir kişiye en uygun çalışma olanakları sağlanmaktadır.

 

Rusya’daki üniversitelerde verilen teorik bilgilerin seviyesi o kadar yüksektir ki bu alanda ansiklopedilere giren çalışmalara imza atan pek çok mezunu bulunmaktadır. Bu teorik bilgilerin kaliteli olması sayesinde mezunlar yeni icatlar yapabilmekte, var olan teknolojiyi daha ileri götürebilmektedirler.

 

Rusya Üniversiteleri Fiyatları – Eğitim Ücretleri

Rusya’da Üniversite fiyatlarının diğer alternatif ülkelerdeki üniversiteler ile kıyaslandığında büyük ölçüde daha uygun olduğunu göreceksiniz. Yıllık 1200$’dan başlayan fiyatlarla Rusya’da üniversite eğitimi, yada 1 yıl süreli Rusya’da Rusça dili eğitimi alabilirsiniz. Üniversite bölüm ücretleri (Moskova ve St. Petersburg şehirleri hariç) başta Nijni Novgorod, Krasnodar, Kazan, Saratov, Belgorod, Astrahan, Rostov, Ryazan ve Volgograd olmak üzere Rusya’nın ileri gelen şehirlerinde alınacak üniversite eğitiminin yıllık bölüm (lisans) bedeli ortalama 1500$-3000$ arasındadır.

 

Moskova üniversiteleri veya St. Petersburg üniversitelerinde eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm (lisans) ücreti yıllık ortalama 3000$-6000$ arasındadır. Kısacası Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde üniversite-yüksek lisans eğitimi Rusya’nın diğer büyük şehirlerindeki görülecek olan üniversite-yüksek lisans eğitiminden iki kat daha fazla maliyete sahiptir.

 

Rusya’daki Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Gönderdiğimi Bazı Kaliteli Üniversiteler

 

 

Rusya Hazırlık Okulları

Rusya’da tüm yurt dışından gelen öğrenciler lisans eğitimleri öncesi 1 yıl hazırlık okullarında hazırlık eğitimi görüp Rusça öğrenirler. Tamamının yabancı öğrencilerden oluştuğu 5-10 kişilik gruplar çerçevesinde Rusça dili eğitimi alırlar. Hazırlık okullarında ortalama günde 4.5 saat ve 10 ay kadar bir Rusça eğitiminin ardından Rusya Hazırlık sınıfı öğrencileri eğitim yılı sonu hazırlık sınavına tabi tutulurlar. Sınavı başarıyla geçen öğrenciler Rusça dili sertifikası alırlar. Rusça dili sertifikası alan öğrenciler Rusya’da diledikleri üniversiteyi ve bölümü seçip lisans yada yüksek lisans eğitimlerine başlayabilirler.

 

Rusya’da hazırlık okuyan öğrencilerin ilk dönem sonuna kadar lisans almak istedikleri bölümü bulundukları üniversiteye bildirmeleri gerekmektedir. Rusya üniversiteleri kendi bünyesinde olan hazırlık sınıfı öğrencilerinin seçtikleri bölüm çerçevesince ikinci dönem itibariyle ek ders vermektedirler.

 

Rusya Hazırlık Okulu Fiyatları

Rusya hazırlık okulu fiyatları 2000$ ile 4500$ arasında şehre ve üniversitelere göre değişkenlik gösterir. Moskova, St.Petersburg gibi şehirlerde alacağınız Hazırlık Okulu (Rusça dili eğitimi) 4000-5000$ olurken Nijniy Novgorod, Kazan, Belgorod, Saratov, Krasnodar, Astrahan gibi şehirlerde bu fiyat 2000$ a kadar düşmektedir.

 

Rusya’da Konaklama İmkanı!

Rusya üniversitelerinde hazırlık eğitimi alan öğrenciler üniversitelerin bünyesinde olan öğrenci yurtlarında konaklama imkanı bulurlar. Rusya’ya yurt dışından gelen tüm öğrencilerin Rusya Federasyonunda kaydı (ikametgah adresleri) üniversiteler tarafından öğrenci yurtlarına yapılır. Rusya Üniversitelerinin yurt fiyatları uygundur. Aylık 25$-50$ gibi bir ücretle Rusya Üniversiteleri öğrenci yurtlarında kalabilirsiniz. Öğrenci yurtları 2-3 kişilik odalardan oluşmaktadır.

 

 

Rusya’da Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Belgeler;

 • 10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz ve mat fonda vesikalık fotoğraf

 • Pasaportun aslı (başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)

 • AİDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

 • Diplomanın aslı (valilikten veya kaymakamlıktan apostil yapılacak)

 • Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten veya kaymakamlıktan apostil yapılacak)

 

 

Rusya Dil Okulları İçin Gerekli Belgeler:

 • 8 Adet 3×4 ölçülerinde mat fonda arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf

 • Pasaportun aslı (başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)

 • AİDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

 

Not:  Rusya dil okulu için yaş sınırlaması yoktur.

 

 

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport aslı

 • Davetiyenin aslı

 • 3×4 ölçülerinde 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz renkte)

 • AIDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

 

Önemli Hatırlatmalar;
 • Rusya’da öğrenci vizenizi uzatmak için vize sürenizin bitimine 20 gün kala Üniversitelerin vize departmanlarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Vizenin son tarihini kaçıran öğrenciler kaçak durumuna düşerek 5 yıl deport (sınırdışı) cezası alırlar.

 • Rusya öğrenci vizeleri tek yönlü ve genellikle 90 günlük çıkar. Rusya’ya geldiğinizde eğitim göreceğiniz kurum yani üniversiteler bu vize süresini eğitim almaya devam ettiğiniz her yıl uzatmaktadırlar.

 

 

Hizmetlerimiz

 • Davetiye işlemlerinin başlatılması

 • Davetiyenin kargo ile gönderimi

 • Tarafımız aracılığı ile Rusya konsolosluğundan eğitim vizesi temini

 • Uçak bileti temini

 • Rusya’da karşılama – Transfer

 • Yurt kaydı

 • Üniversite kaydı

 • Geçici oturum izni (ikametgah adresi temini)

 • 1 Yıllık sağlık sigortası

 • Vize uzatımı

 • Pasaport, diploma, transkript ve diğer gerekli tercümeler

 • Gerekli tercümelerin Rusya noterleri tarafından tasdiki

 • Öğrenim görecek kişilere eğitim süresi boyunca danışmanlık hizmeti.