top of page

Ankara Antlaşması Vizesi


Ankara Antlaşması nedir?

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Topluluğu İşbirliği Antlaşması’na dahil ülkeler (Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri) arasında imzalanan ve daha sonra İngiltere’nin de bu topluluğa katılmasıyla onunda taraf olduğu antlaşmadır. Ankara Antlaşması Vizesi de Türk vatandaşlarının İngiltere’de (Birleşik Krallık’ta) kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir. Kısaca İngiltere tarafından Türk vatandaşlarına verilen İş Kurma İzni Vizesidir.


İngiltere

Ankara Antlaşması Vizesine kimler başvurabilir?

Ankara Antlaşması İngiltere vizesine İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.

Ancak Vizeyi alma şansınızın yüksek olması için en az şu koşulları sağlamak gereklidir;

 • TC Vatandaşı olmak

 • En az lise mezunu olmak

 • 18 yaşından büyük olmak

 • İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi olmak

 • Kurulacak işe yetecek sermayeye sahip olmak

 • En az orta düzeyde İngilizce bilmek

 • Sosyal yaşama adaptasyonu ölçen vatandaşlık testi sonuçları

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngiltere’de iş yeri açma, işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir. Örneğin; Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişiler bir ofis ya da mağaza açabileceği gibi İngiltere’de ikamet ettiği adresi göstererek serbest çalışabileceği gibi pazarlama, şoförlük gibi hizmetler de verebilir. Ancak kişiler İngiltere vize başvurusunda beyan ettikleri mesleği yapmakla yükümlüdür. Yani başka bir işte çalışamazlar.

İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ne gibi avantajlar sağlar?

 • İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler burada yerleşik yaşama hakkına sahip olurlar.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize ile İngiltere’de kendi işini kurabilir ya da mevcut bir şirkete ortak olabilirler.

 • İngiltere’deki tüm kamu hastane ve polikliniklerde ücretsiz tedavi olabilirsiniz.

 • İngiltere’ye yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilirler. Aile bireyleri kişinin vize başvurusunda beyan ettiği mesleği yapmakla yükümlü değildir. İstedikleri diğer bir alanda çalışabilirler.

 • Ankara Antlaşması vizesinde (değiştirilemez kuralı bulunmaktadır. Yani Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez.

Ankara Antlaşması Vizesine Nereden Başvuru Yapabilirim?

Ankara Antlaşması Vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den (turistik, öğrenci, ticari vize gibi herhangi biri ile seyahat ettiği zamanlarda) yapabilirler.

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını danışmanlık şirketimiz aracılığı ile ya da İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Herhangi bir sebeple yaptıkları İngiltere seyahatleri esnasında Ankara Antlaşması vizesine başvurusuna İngiltere’de de başvuru yapabilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi Başvurum Reddedildi İtiraz Edebilir miyim?

Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişinin başvurusu reddedildiği takdirde, İçişleri Bakanlığı red gerekçelerini başvuru sahibine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Başvuru sahibi bu red gerekçeleri kendisine ulaştığı tarih itibarıyla 28 gün içerisinde itiraz edebilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İş Planı (iş teklifi için niyet mektubu); bu plan başvuru yapan kişinin İngiltere’de ne iş yapmak istediğini ve bu işteki kendi pozisyonunu detaylı bir şekilde açıklaması gerekmektedir.

 • Ankara Antlaşması vizesine başvuruda bulunan kişi İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir iş yapmadan finanse edecek ekonomik yeterlilikte olduğunu kanıtlamalıdır. Bunun için başvuru sahibi son 3 aylık banka hesap dökümlerini asılları ve kopyaları ile birlikte sunmalıdır.

 • Vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planlarını göstermesi ve belgelemesi gerekmektedir.

 • Ankara Antlaşması vize başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin asılları ve kopyaları ibraz edilmelidir.

 • Kişi mevcut bir işe katılacaksa, işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri ile kişinin işe katılma gerekçelerini ifade eder, tatmin edici yazılı beyan

 • Başvuru sahibi kişi eğer iş satın almayı düşünüyorsa, satın alınacak işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri

Ankara Antlaşması Kapsamında Hangi Vize Türleri Vardır?

Ankara Antlaşma vizesi başvurularında bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabileceği iki vize türü vardır. Bu vizeler şunlardır;

 • İngiltere'de kendi şirketini kuracak kişileri Ankara Antlaşmasının bir kategorisi olan ''Turkish Business Person'' vizesi

 • İngiltere'de bir şirkette çalışmak için ülkeye giriş yapacak kişilerin başvurabileceği ''Turkish Employed'' vizesi.

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığı alınır mı?

Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler başlangıçta bir yıl devamında ise üç yıl olmak üzere toplam 5 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuru yapabilirler. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder. Süresiz oturum aldıktan bir yıl sonrada İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir ve sonrasında da İngiliz pasaportu alma hakkı kazanabilir.

İngiltere'de Öğrenci veya Yasal Çalışma İzni Sahipleri İçin Bazı Önemli Bilgiler:

 • Son 12 ay aynı işverende çalıştığınızı ispatlamanız koşuluyla, bu işveren için İngiltere çalışma vizenizi 1 yıl süreyle daha uzatabilirsiniz.

 • İngiltere çalışma vizeniz ile İngiltere'de geçirdiğiniz birinci yılın sonunda, Aynı işveren için çalışmaya devam etmeniz şartıyla, İngiltere çalıma vizenizi üçüncü yılınıza kadar kalan süre için uzatabilirsiniz.

 • İngiltere çalışma izni ile İngiltere'de geçirilen üçüncü yılım sonunda, İngiltere vizenizi bir yıl daha uzatabilirsiniz ancak bu dördüncü yılınızda isterseniz, aynı iş kolundaki bir başka işveren yanında çalışabilirsiniz.

 • İngiltere çalışma vizeniz ile İngiltere'de geçirdiğiniz dördüncü yılın sonunda ise, işvereninizi ve iş dalınızı değiştirebilirsiniz. Bir diğer tabirle, kendi bulacağınız bir başka iş dalında ve istediğiniz başka bir işveren yanında çalışma hakkınız olur ve vizenizi her 5 yılda bir istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Ankara Antlaşma Vizesi İle Ailemi İngiltere'ye Götürebilir Miyim?

Ankara Antlaşma vizesi alanlar eş ve çocuklarını da vize alma koşuluyla İngiltere’ye götürebilir. Eş ve çocuklara da aynı süre ile vize verilir. İngiltere’ye yerleşip iş kurduktan sonra da eş ve çocuklar için başvuru yapılabilir. Uzatma başvurularında esas olan kurduğunuz işten kazancınızla ailenizin geçimini sağlayıp sağlayamadığınıza bakılır. Ankara Antlaşması ile iş kuran kişinin eşi ise istediği işte kadrolu çalışma hakkında sahip olur. Çocukları devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir.

İngiltere Çalışma İzni Vizesi için Eş ve Çocukların durumuna ilişkin bilgiler:

İngiltere Çalışma vizesi ile bakmak zorunda olduğunuz 18 yaşından küçük çocuklarınız ve eşiniz de sizinle birlikte İngiltere'de kalmaya devam edebilir. Eş ve çocuklarınıza ilk 3 yıl için, İngiltere çalışma izni vizesi verilmez. Ancak, devlet okullarında eğitim almaları mümkündür. Eş ve çocuklara, 3. yıldan sonra istedikleri işte çalışmaları için İngiltere Çalışma Vizesi izni başvuru hakkı tanınır.

Ankara Antlaşması Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Ankara Antlaşması vizesi başvuruları kısmen değişiklik göstermesine karşılık maksimum 30 günde sonuçlanmaktadır. Ancak Ankara Antlaşması vize başvurularının sonuçlanma süresi zaman zaman değişebilecektir. Ankara Antlaşması 2-3 haftalık bir sürede de sonuçlanabilir.

Ankara Antlaşması İle İngiltere'de Başka Bir İşyerinde Çalışabilir Miyim?

Ankara Antlaşma vizesi başvuruları olumlu sonuçlanmış Türkiye vatandaşları bu vizeleri ile İngiltere'de başka bir iş yerinde çalışma hakları yoktur. Ankara Antlaşması imkânlarından yararlanabilme koşulu olan kendi iş yerini açma uygulaması ihlal edilmemelidir.

Ankara Antlaşması İle Hem Kendi İşimde Hem De Başka Bir İşte Çalışabilir Miyim?

Ankara Antlaşma vizesini almış kişiler Ankara Antlaşması vizeleri ile İngiltere devletinde hem kendi işlemlerini yapıp hem de ek bir işte çalışmaları Antlaşma uyum koşulları gereğince yasak bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması vizeleri ile başka bir firmada ek iş yapamaz. Ankara Antlaşması sahibi farklı bir firmada iş hayatına devam edecek olması halinde ise İngiltere devletinin Oturum İzni belgesini edinmelidir.

Ankara Antlaşma Vizesi İle İngiltere’de Yaşarken İngiltere Dışına Çıkabilir miyim?

Evet, İngiltere dışına çıkabilirsiniz, ancak bu süre 180 günden fazla olamaz.