Ankara Antlaşması Vizesi


Ankara Antlaşması nedir?

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Topluluğu İşbirliği Antlaşması’na dahil ülkeler (Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri) arasında imzalanan ve daha sonra İngiltere’nin de bu topluluğa katılmasıyla onunda taraf olduğu antlaşmadır. Ankara Antlaşması Vizesi de Türk vatandaşlarının İngiltere’de (Birleşik Krallık’ta) kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir. Kısaca İngiltere tarafından Türk vatandaşlarına verilen İş Kurma İzni Vizesidir.


İngiltere

Ankara Antlaşması Vizesine kimler başvurabilir?

Ankara Antlaşması İngiltere vizesine İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.

Ancak Vizeyi alma şansınızın yüksek olması için en az şu koşulları sağlamak gereklidir;

 • TC Vatandaşı olmak

 • En az lise mezunu olmak

 • 18 yaşından büyük olmak

 • İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi olmak

 • Kurulacak işe yetecek sermayeye sahip olmak

 • En az orta düzeyde İngilizce bilmek

 • Sosyal yaşama adaptasyonu ölçen vatandaşlık testi sonuçları

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngiltere’de iş yeri açma, işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir. Örneğin; Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişiler bir ofis ya da mağaza açabileceği gibi İngiltere’de ikamet ettiği adresi göstererek serbest çalışabileceği gibi pazarlama, şoförlük gibi hizmetler de verebilir. Ancak kişiler İngiltere vize başvurusunda beyan ettikleri mesleği yapmakla yükümlüdür. Yani başka bir işte çalışamazlar.

İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ne gibi avantajlar sağlar?

 • İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler burada yerleşik yaşama hakkına sahip olurlar.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize ile İngiltere’de kendi işini kurabilir ya da mevcut bir şirkete ortak olabilirler.

 • İngiltere’deki tüm kamu hastane ve polikliniklerde ücretsiz tedavi olabilirsiniz.

 • İngiltere’ye yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilirler. Aile bireyleri kişinin vize başvurusunda beyan ettiği mesleği yapmakla yükümlü değildir. İstedikleri diğer bir alanda çalışabilirler.

 • Ankara Antlaşması vizesinde (değiştirilemez kuralı bulunmaktadır. Yani Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez.

Ankara Antlaşması Vizesine Nereden Başvuru Yapabilirim?

Ankara Antlaşması Vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den (turistik, öğrenci, ticari vize gibi herhangi biri ile seyahat ettiği zamanlarda) yapabilirler.

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını danışmanlık şirketimiz aracılığı ile ya da İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Herhangi bir sebeple yaptıkları İngiltere seyahatleri esnasında Ankara Antlaşması vizesine başvurusuna İngiltere’de de başvuru yapabilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi Başvurum Reddedildi İtiraz Edebilir miyim?

Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişinin başvurusu reddedildiği takdirde, İçişleri Bakanlığı red gerekçelerini başvuru sahibine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Başvuru sahibi bu red gerekçeleri kendisine ulaştığı tarih itibarıyla 28 gün içerisinde itiraz edebilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İş Planı (iş teklifi için niyet mektubu); bu plan başvuru yapan kişinin İngiltere’de ne iş yapmak istediğini ve bu işteki kendi pozisyonunu detaylı bir şekilde açıklaması gerekmektedir.

 • Ankara Antlaşması vizesine başvuruda bulunan kişi İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir iş yapmadan finanse edecek ekonomik yeterlilikte olduğunu kanıtlamalıdır. Bunun için başvuru sahibi son 3 aylık banka hesap dökümlerini asılları ve kopyaları ile birlikte sunmalıdır.

 • Vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planlarını göstermesi ve belgelemesi gerekmektedir.

 • Ankara Antlaşması vize başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin asılları ve kopyaları ibraz edilmelidir.

 • Kişi mevcut bir işe katılacaksa, işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri ile kişinin işe katılma gerekçelerini ifade eder, tatmin edici yazılı beyan

 • Başvuru sahibi kişi eğer iş satın almayı düşünüyorsa