top of page

IELTS nasıl bir sınavdır?

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2020


IELTS Sınavı

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce'nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

Adaylar sınava giriş amaçlarına göre iki farklı sınav türünü seçerler. Akademik eğitim almayı planlayan adaylar IELTS Akademik, IELTS sınav sonucunu göçmenlik için kullanmayı planlayan adaylar ise IELTS Genel sınavını tercih ederler. IELTS İngilizce dil sınavı geçme veya kalmalı bir sınav değildir. Adayların değerlendirmesi 1 ile 9 arasında tam ve yarım puanlardan oluşan puanlamalar ile yapılır. Yurtdışındaki bir çok üniversite lisans programları giriş IELTS akademik sınavından 5.5 ve 6.0, yüksek lisans ve doktora için 6.5 ile 7.0 arası bir puan alınmasını istemektedir.

ILELTS sınavının bölümleri

IELTS sınavı dört farklı modülden oluşmaktadır.

Bu bölümler Listening, Reading, Writing ve Speaking'dir.

Dinleme (Listening) bölümü;

30 dk sürmektedir. Dört bölümden oluşmaktadır, Sorular çoktan seçmeli, kısa cevaplar, cümle tamamlama, özet tamamlama, tablo doldurma, not tamamlama, eşlemelerden oluşur. 40 üzerinden verilen puan IELTS'in 1 9 arasındaki puanına çevrilir.

Okuma (Reading) bölümü;

60 dakika süren ve 40 sorudan oluşan bir bölümdür. Akademik okuma bölümleri bilimsel yayınlardan, gazetelerden veya kitaplardan alınmış bölümlerden oluşmaktadır makaleler ve kitaplardan toplanmaktadır.

Yazma (Writing) bölümü;

60 dakika sürer ve iki yazma parçasından oluşur. Birinci yazma parçası en az 150 kelime, ikinci yazma parçası ise en az 250 kelimeden oluşmaktadır. Adaylardan kendi kelimeleri ile açıklama yazmaları beklenmektedir. Bu bir diyagramı açıklamak, bir grafiği yorumlamak veya süreci anlatmak şeklinde olmaktadır.

Konuşma (Speaking);

Mülakat ortalama 11-14 dakika sürmektedir. Kayıt altına alınan IELTS speaking testi 3 bölümden oluşur. Sınavı yapan kişi kendini tanıtır ve kimlik doğrulaması için adaya bir kaç soru sorar. Ayrıca ailesi, işi, okulu ile ilgili genel bilgileri sorar.

Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

Ülkemizde ve yurtdışında birçok dil kursu IELTS hazırlığı sunmaktadır. Bu kurslar farklı yoğunluklarda ve sürelerde eğitim vermektedirler. IELTS sınavına girecek adaylara tavsiyemiz öncelikle online deneme sınavlarına girmeleridir. Eğer hedeflediğiniz skordan 1 band geride iseniz alacağınız bir hazırlık kitabı ve online materyaller ile hazırlanabilirsiniz. Eğer IELTS skorunuzu daha fazla geliştirmeniz gerekiyorsa o zaman profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

IELTS sınavı istediğiniz kadar girebilirsiniz. Arka arkaya sınava girmenizde bir sakınca yoktur. Sonuçlar 13 gün sonra posta yoluyla adresinize ulaştırılmaktadır. Engelli öğrenciler için IELTS özel sınav koşulları da sağlamaktadır.


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör