GMAT nasıl bir sınavdır?

En son güncellendiği tarih: 14 Nis 2020


GMAT Sınavı

GMAT (Graduate Management Admission Test)

GMAT, Lisansüstü Yönetim Kabul Konseyi tarafından oluşturulan ve yönetilen standartlaştırılmış bir testtir. Bu sınav öncelikli olarak; lisansüstü işletme okuluna başvurmayı planlayan bireyler tarafından yapılır. Birçok işletme okulları, MBA programları başvuruyu yapan öğrencinin potansiyelini ve performansını ölçmek için GMAT skorunu talep eder.

GMAT Sınavının Bölümleri

GMAT çok belirgin bir yapıya sahiptir. Sorular testten teste değişiklik gösterse de; bu sınav her zaman aynı 4 bölümden oluşur. GMAT sınavı, sadece matematiği değil, tüm becerilerinizi gösterir. Sözlü bölüm, yazılı materyali okuma ve anlama, argümanları değerlendirme ve yazılı materyali standart yazılı İngilizceye uyacak şekilde düzeltme becerinizi ölçer.

Analytical Writing Assessment:

Analitik Yazı Değerlendirme eleştirel düşünme ve fikirlerinizi iletme becerinizi ölçer. AWA sırasında belirli bir argümanın arkasındaki mantığı analiz etmeniz ve bu argümana eleştiri yapmanız istenir. Bu bölüm için size verilen süre 30 dakikadır.

Integrated Reasoning:

Bu bölüm size farklı formatlarda sunulan verilerin değerlendirilme becerisini test eder 12 soru içermekte olup süreniz yarım saat olduğu için her soruya ortalama en fazla 2 dakika ayırmanız sizin için en uygun seçenek olacaktır. Bu bölümde 4 çeşit soru tipi bulunmaktadır ve bu çeşitlerden herhangi biri karşınıza çıkabilir. Bunlar: grafik yorumlama, tablo analizi, iki parçalı analiz ve çok kaynaklı akıl yürütme soruları olabilir.

Quantitative:

Bu bölümde verileri analiz edebilmeniz için matematik bilgi ve becerilerinizi kullanmanızı gerektirir. 37 sorudan oluşur ve tamamlamanız için size verilen süre 75 dakikadır. Soru türleri, problemleri çözmeye yönelik sorular üzerinedir ve sayısal olduğu için temel matematik bilgisine sahip olmayı gerektirir. Veriler ile ilgili sorular ise; sizin verilen bilgileri kullanarak soruyu çözüp çözemediğinizi belirlemek ister.

Verbal:

Bu bölüm 41 sorudan oluşur ve tamamlamak için size verilen süre 75 dakikadır. Bu bölümde 3 çeşit soru türü bulunur. Okuduğunu anlama soruları, yazılı metni kavrama ve bir yazıdan sonuç çıkarabilme becerinizi test eder. Kritik akıl yürütme soruları, bir bölümü okumanızı ve ardından geçişle ilgili soruları cevaplamak için akıl yürütme becerilerini kullanmanızı gerektirir.


7 görüntüleme0 yorum