WORK & STUDY (OKU VE ÇALIŞ) PROGRAMLARI

İRLANDA WORK & STUDY

 
İrlanda Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
İrlanda Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
İrlanda Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren

İrlanda’ da çalışıp aynı zamanda dil kursuna gitmek isteyen öğrenciler en az 25 hafta dil kursuna kayıt olmalıdır. Öğrencinin İrlanda’ya varışının akabinde çalışma izni alabilmek için Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekmektedir. Bu başvurudan sonra 1-2 hafta içinde öğrencinin vizesine süresi uzatılır ve çalışma izni eklenir. Öğrenciler, haftada 20 saat çalışabilirler ve saatlik en az 9 € bir ücret alır. Bu da haftalık en az 180 € ve aylık 720 € maaş anlamına geliyor.

İrlanda'da bazı okullar, B1 seviyesinde ingilizcesi olan ve dil okuluna kayıt yaptıran öğrenciler için iş garantisi vermektedir. 

Resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Britanya adasının batısında kalır ve başkenti Dublin’ dir. 2003’te yapılan bir ankete göre Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti seçilmiştir. Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen (4 milyonun üzerinde) başkentidir. Nüfusun yaklaşık yarısı 25 yaş altındadır ve bu nedenle dünyanın en genç nüfusuna sahip yerlerden biridir.İrlanda’da müzelere giriş herkes için ücretsizdir. Yılbaşı, Mart ayındaki St. Patrick’s Günü, Nisan ayındaki Kutsal Cuma, Paskalya ve Noel günleri resmi tatildir. Fransa’nın Lehavre ve Cherbourg limanları ile İrlanda’nın Rosslare ve Cork limanları arasında arabalı vapurlar çalışmaktadır. İngiltere ve Fransa’ya feribot seferleri de bulunur. Bu yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir.

 

Dublin’de oldukça açık ve anlaşılır bir İngilizce konuşulmaktadır. İrlanda, 2008’de ve 2010’da dünyanın en büyük seyahat rehberi Lonely Planet tarafından dünyanın en misafirperver ülkesi seçilmiş; 2009 Global Barış Endeksi’nde ise 12. sırada yer almıştır.

Araştırmalara göre öğrenciler, İrlanda halkını ve özellikle İrlandalı aileleri, İngilizcenin konuşulduğu diğer ülkelerdeki ailelerden çok daha samimi ve misafirperver bulduklarını dile getirmişlerdir. İrlanda Üniversiteleri ve Teknoloji Enstitüleri 90’lı yıllardan bu yana uluslararası öğrencileri cezbederek İrlanda’ya çekmektedir. Başarılarını daha da ileriye taşımak için eğitimli ve yetenekli iş gücüne ihtiyaç duyan firmaların İrlanda’da yer almayı seçmektedirler. Son zamanlarda Google, Facebook, Pfizer, Apple ve İntel gibi firmalar İrlanda’yı Avrupa merkezleri olarak seçmiş ve faaliyete geçmişlerdir.

Çağdaş modern şehirleri el değmemiş doğal güzelliklerle birleştiren ve tarih kokan şehir manzaraları sunan İrlanda cennet gibi bir adadır. Müzikten dansa (modern ve geleneksel), kültürden müzeler ve sanat galerilerine, alışverişten sanata, gece hayatından publara, restoranlardan barlara ve kafelere kadar Dublin herkesin zevkine göre eğlence türleri sunan bir şehirdir. Hem eski hem de modern bir kozmopolit şehir olmasına rağmen, şehir içerisinde ulaşım hem güvenli de hem de hızlı olduğu için Dublin “dünyanın en büyük köyü” olarak tanımlanıyor. Golf, ata binme ya da balık tutma gibi sporlarla ilgilenenler için Dublin, bu alanlarda dünyaca ünlüdür. İrlanda Türk öğrencilerinin henüz tam anlamıyla keşfetmediği ve Türk nüfusunun oldukça düşük olduğu bir ülkedir.

MALTA WORK & STUDY

 
travel-map-of-malta.jpg
MaltDil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
Malta Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren

Öğrencilere çalışma izni veren ülkeler arasına artık Malta’da eklendi. Malta hükümetinin yaptığı resmi açıklamaya göre 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrenciler Malta’da part- time çalışma imkanına sahip olabilecekler.

12 hafta ve üzeri herhangi bir programa (Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Sınavlara Hazırlık) gibi kurslara kayıt olan öğrenciler bu izinden yararlanabilecekler.

Sorularla Malta’da Work & Study Çalışma İznini Nasıl Alabilirim? Ücreti Ne Kadar?

Malta’da iş bulup çalışmaya başlayacak öğrenciler, işvereniyle birlikte çalışma izni için başvurmaları yeterli olacaktır. Bu konuda yönlendirmeleri okul yetkileri ve işverenler organize edecekler.

Malta’da çalışma izni için öğrenciler 230€ ödemek zorundadırlar. Bu vize ücreti dışında ödenen bir ödemedir.

Malta’da Hemen Çalışmaya Başlayabilir Miyim?

Öğrenciler Malta’ya varışlarının hemen akabinde çalışmaya başlayamazlar.

Çalışma izni sadece 90 gün ve üstü yaklaşık 12 hafta ve üzeri kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir. Dil okuluna kayıt yaptıran öğrenciler ilk 90 gün çalışmazlar. Malta’da eğitim alan öğrenciler 91. Gün çalışmaya başlayabilirler.

İşi Ne Zaman Bulabilirim?

Yasal olarak öğrencilerin Malta’da çalışma izni 91. Gün başlayacaktır. Ancak öğrencilerin iş bulma sürelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Öğrenciler Malta’ya gitmeden ya da gittikten sonra da kendilerine iş bulabilir, işverenleriyle anlaşıp yasal çalışma izni ellerine geçince resmi olarak part time çalışmaya başlayabilirler. Çalışma izninin onaylanması 4- 6 hafta arasında değişmektedir. Bu yüzden öğrenciler iş bulma konusunda hızlı davranmaları gerekmektedir.

Hangi İşlerde , Haftada Kaç Saat Çalışabilirim?

Öğrenciler diğer Work & Study ülkeleri gibi, yani çalışmanın yasal olduğu ülkelerdeki gibi haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olurlar. Yasal olarak bu süreyi geçemezler. Öğrenciler İrlanda, Avustralya, Dubai gibi öğrencilere çalışma izninin olduğu ülkelerde Garsonluk, Broşür dağıtma, Temizlik gibi işler yapabilirler. Çalışılabilecek iş alanları ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. İş bulan öğrenciler haftada 20 saat olacak şekilde istedikleri işte çalışabilirler.

Saatlik Ne Kadar Ücret Alabilirim?

Malta’da asgari ücret saatlik 4.25 € olup, bahşiş alınan işlerde saatlik ücretler daha da çok artmaktadır. Kafe ve restaurantlarda çalışan kişiler genelde bahşiş aldıkları için saatlik ücretlerinin üstüne çıkmaktadırlar.

Nasıl İş Bulabilirim? İngilizce Seviyem Önemli Mi?

Malta’da iş bulmak için bazı siteler mevcut bu sitelerde öğrenciler CV’lerini yayınlayabilir ya da sitedeki mevcut işlere CV’lerini gönderebilirler. İş bulunabilecek sitelere bir örnek verecek olursak buraya tıklayarak mevcut işlerle ilgili ufak bir araştırma yapabilirsiniz.

İngilizce seviyesi iş bulma konusunda öğrencilere kapılar açacaktır. Ancak hiç İngilizce bilmeyen biri bile ilk 90 günde alacağı dil eğitimiyle birlikte kendisini ifade edebilecek düzeye gelecektir. Geliştirdiği İngilizcesi ilk etapta iş bulurken faydalı olacaktır. Nitekim öğrenciler çalışarak da İngilizce seviyelerini geliştirip Malta’da yaşarken cep harçlıklarını karşılayabileceklerdir.

Malta’da Eğitim Alırken Vizemi Uzatabilir Miyim?

İş bulan öğrenciler Malta’da daha fazla kalmaya karar verirlerse vizelerini uzatabilirler Öğrenciler Malta’da eğitim alırken vize uzatma işlemi yapabilirler. Vize uzatma için gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru süreciyle ilgili okul yetkilileri ve travelEDU olarak öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktadırlar.

Daha detaylı bilgi için Biz Sizi arayalım.

 

 BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (DUBAİ) WORK & STUDY

BAE Dubai Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
BAE Dubai Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren

Dubai’ de Work and Study programına katılmak isteyen öğrenciler en az 12 hafta süreliğine bir dil kursuna kayıt olmalıdırlar. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en gelişmiş emirliği olan Dubai, kozmopolit şehir yaşantısıyla, yüksek yaşam standartlarıyla ve eşsiz kültürel yapısıyla dikkat çekmektedir.

7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkent Abu Dhabi’den sonra ikinci büyük emirliği olan Dubai; Orta Doğu Arap yarımadasının doğusunda, Basra körfezinde yer almaktadır.

Dubai’yi cazip kılan etmenler ise ;

 • Halkının %85 inin İngilizce konuşuyor olması,

 • Son 10 yılda atak yapıp hızla gelişmeye devam eden bir ekonomiye sahip Birleşik Arap Emirlikleri’ ne bağlı bir şehir olması,

 • Yaşam standartları yüksek bir şehir olması,

 • Kentin kozmopolit yapısı, suç oranının düşük olması,

 • Şehir merkezindeki bölge insanının ağırlıklı uluslararası gruplardan oluşması,

 • Birçok milletten insanın Dubai’ yi turistik seyahat açısından tercih etmesi,

 • Ülkemize 4 saatlik bir uzaklıkta kalması,

 • Kolay vize vermesi ve banka hesabında para bulundurma zorunluluğunun olmaması,

 • En az 12 hafta dil okuluna kayıt yapıldığı takdirde haftalık min. 20 saat çalışma izninin çıkması,

 

Konaklamanız için çeşitli seçenekler mevcuttur. Rezidans, hosteller ve oteller bunlardan bazılarıdır. English Sudies Dubai’nin sizler için anlaşmış olduğu Uninest Student Residences;  temiz, konforlu, uygun ve çeşitli imkânları barındıran bir konaklama tipi olarak öne çıkmaktadır. Uninest öğrencilere en-suit odalarda sınırsız internet, spor salonu, teras, ortak çalışma alanları, yüzme havuzu gibi imkânlar sunmaktadır. Okulunuza 50 dakikalık mesafede kalan Uninest rezidanslarından her gün öğrenciler için ücretsiz shuttle kalkmaktadır.

Dubai’de yapılan düzenlemeler ile dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, en az 12 hafta eğitim aldıkları takdirde resmi olarak haftalık 20 saat çalışma iznine sahip olurlar. Bunun için öğrencilerin BAE İş Kanunu bünyesinde yer alan Çalışma Bakanlığı’ndan izin almaları gerekmektedir. Dubai’de öğrenciler iş buldukları takdirde, genellikle saatlik ortalama 6-8 $ arasında değişen ücretler alır.

Dubai’deki aktiviteler, etkinlikler ve eğlenceler sanıldığından da fazladır.

 

AVUSTRALYA - WORK & STUDY

Avustralya Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
Avustralya Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren

Avustralya’ da Work and Study yapma şartı minimum 12 haftalık dil kursuna kayıt yaptırmaktır. Ancak vizenin daha kolay alınabilmesi için öğrencilerin aynı zamanda mesleki eğitime kurslarına katılmayı öneriyoruz. Avustralya’da bulunan bu kurslar, Vocational Education an Training (VET) kurslarıdır. Yani mesleki eğitim kursları, katılımcıları alanlarında geliştirerek kariyer hedeflerine bir adım daha yaklaştırmaktadır. VET kurslarının süresi 24 ile 36 hafta arasında değişmekte olup finans, pazarlama ve turizm gibi konularda alınabilir. Bu süre toplamda ortalama 1 yıl sürecektir ve öğrenciler bu süre içerisinde yasal olarak çalışma hakkına sahiptir. Saatlik olarak Sydney’ de ortalama 10-12 dolar kazanılırken, Melbourne’ da bu ücret saatlik 14-16 dolardır.


Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Ancak en eski, büyük ve kozmopolit şehri Sydney’dir ve 4 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Melbourne ve Brisbane, Sydney’ den sonra gelen büyük ve gelişmiş şehirlerdir. Melbourne, Avustralya’nın kültür başkenti olarak bilinir.

Avustralya, dil eğitim sektöründe son 10 yılda ön plana çıkan en önemli ülkelerden biridir. Yurtdışı eğitim denildiği zaman İngiltere ve Amerika’ya rakip olabilecek en iddialı ülke arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda vize anlamında yapılan önemli değişiklikler Avustralya’yı daha da çekici hale getirmiştir.

Avustralya dil okulları, sertifika ve diploma programları, lisans ve yüksek lisans eğitimleri gibi pek çok farklı programa katılmanız mümkündür. Türk öğrenciler tarafından en cazip ülke seçeneklerinden biri halinde gelen Avustralya öğrencilere pek çok ayrıcalık tanımaktadır.

Avustralya eğitim almanın size sağlayacağı olanaklar;

 • Dünyanın en gelişmiş ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir ülkede bulunma şansı,

 • Dünyanın en güvenli yaşanabilir ülkeleri arasında 4. Sırada olan bir ülkede yaşam fırsatı,

 • Yasal çalışma izni bulunması ve kolay iş bulma imkânı,

 • Yasal çalışma izni sayesinde ayda ortalama 1500 AUD kazanma şansı,

 • Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Avustralya’da yapan öğrencilere 2-4 yıl arasında eğitim sonrası tam zamanlı istedikleri bir işte çalışma imkânı sağlaması,

 • Yaşam giderlerinin diğer ülkelere nazaran daha ekonomik olması şeklinde devam etmektedir.

YENİ ZELANDA - WORK & STUDY

 
Yeni Zelanda Dil Okulları, Study and Work, Çalış ve Öğren
passport-2642172_1920.jpg

Yeni Zelanda’ da Work and Study yapmak için 14 hafta ve üzeri dil okuluna gitmek gerekir. Öğrenciler saatlik olarak 10-12 Yeni Zelanda doları kazanabilir. Öğrencinin haftalık 20 saat çalışma hakkı vardır. Yaşam standartları yüksek olan Yeni Zelanda, uzun süreli gitmek isteyenler için idealdir.

 

Yeni Zelanda;

 • Öğrencilerine çalışma izni vermesi,

 • Eğitim ve yaşam giderlerinin ucuzluğu,

 • Nüfusunun az oluşu ve şehir merkezlerinin büyüklüğü,

 • Yemyeşil doğası ve yoğun şehir hayatının bir arada oluşu

 • Sıcak iklimi ve sayısız plajları gibi sebeplerden dolayı dil öğrenmek ve yaşamak isteyen tüm öğrenciler için ideal bir ülkedir.

 

2009 yılı Uluslararası Barış listesine göre, Yeni Zelanda dünya üzerinde en barışçıl millet olarak tescillenmiştir. Bu gerçek, Yeni Zelanda’nın yabancı öğrencilere karşı göstermiş olduğu cana yakın karşılamanın ve güvenli ortamın bir göstergesidir. Yeni Zelanda dünyanın pek çok bölgesinden göç alması sebebiyle çok kültürlü bir millettir. Yeni Zelandalılar’ ın %23’ ü ülke dışında doğmuştur. Yeni Zelandalılar, Avrupa, Pasifik Adaları, Asya ve Afrika gibi pek çok değişik etnik ve geçmişten gelmeleri sebebiyle cana yakın ve anlayışı insanlar olarak tanınırlar. Yeni Zelanda’ da ki bu çok kültürlü, çok ırklı ve çok dinli oluşuma ayrı bir değer verilmekte ve bu farklılıkların modaya, sanata, müziğe ve mutfağa yansımalarına büyük önem vermektedir.

Dil okulları ile kaliteli eğitim sunan Yeni Zelanda, muhteşem doğasıyla eğitiminizi tatil dönüştürmektedir. Wellington, Auckland ve Christchurch şehirlerinde başlıca dil okulları eğitim vermektedir. Günümüzde dil eğitimin bir turizm dalı haline gelir. Yeni Zelanda da ana dilinin İngilizce olmasından dolayı eğitim dünyasında kendine yer edinmeye çalışmaktadır. Dil okulları dışında sertifika programlarıyla alınan belgeler İngilizcenin geçerli olduğu ülkelerde kabul edilmektedir. Eğitim sistemi kendine özgü olan Yeni Zelanda her geçen gün kalitesini artırmaktadır.